Niesporczaki, lodówki i jemiołuszki


Witajcie!
To znowu ja, Nakapi! Dziś będzie post o nowej tematyce. Jakiej? Otóż wkroczymy w tajemniczy, pełen nieznanych nam dotąd rzeczy, niezwykły świat zwierząt. 


Spotykamy je praktycznie na każdym kroku, są nieodłączną częścią przyrody, czasami naprawdę zachwycają nas swoimi właściwościami.
A jeżeli już o zwierzętach mowa to poznajcie moje zwierzątko domowe:
Papużkę falistą:




Na zdjęciach znajduje się także koperta, z której wylosowałam temat dzisiejszego posta: Niesporczaki, lodówki i jemiołuszki.
Niesporczaki - zwierzęta, które prawdopodobnie przetrwają koniec świata



Są najbardziej niezniszczalnymi zwierzątkami na całym świecie. Niestety nie cieszą się one piękną urodą. Ich zdolności są oszałamiające! Są w stanie przetrwać wszystkie możliwe temperatury: od – 273 stopni Celsjusza do temperatury bliskiej 150 stopni. W czasie tych temperatur wchodzą one w stan anabiozy. Żyją w przeróżnych warunkach: nawet na szczytach Himalajów czy też na dnie wielu mórz. Nie ma więc takich warunków, takiej temperatury, takich miejsc, w których niesporczaki by nie żyły. Nie ma możliwości zabicia niesporczaka.
Na dodatek, co ciekawe, mają one w sobie najwięcej obcych genów spośród wszystkich innych zwierząt. Co prawda, inne stworzenia też mają jakieś domieszki z innych gatunków, ale niesporczaki posiadają tego prawie 18 %! Jak do tego doszło? Otóż w czasie, gdy całkowicie wysuszymy takiego niesporczaka ( żyją one w wodzie, ale i bez niej potrafią przeżyć nawet do 100 lat ) to wpadnie on w stan anabiozy. Wtedy jego geny się rozszczepiają, rozszczepiają i rozdzielają. Później, gdy temperatura i wilgotność powrócą do normy jego geny znów składają się w ciągi. Jest to moment kiedy do ciała niesporczaka dostaje się najwięcej obcych genów i najprawdopodobniej to dzięki temu niesporczaki mają zdolność do przetrwania wszystkich warunków.
Lodówki



Nie, tu nie chodzi o chłodzoną ,,szafkę” przepełnioną po brzegi żywnością. Tak samo nazywają się ptaki, które zimę spędzają… na wybrzeżach Bałtyku. Lodówki są bardzo ładnie upierzone: w szczególności samce, które wyróżniają się różową przepaską i dwoma długimi piórami w ogonie. Prezentują się naprawdę pięknie! Są to ptaki stadne, czyli trzymają się stada. Ich pokarm stanowią drobne, wodne stworzenia. Niezwykłe jest to, że podczas polowania mogą zanurkować nawet na głębokość 60 metrów!
Jemiołuszki



Te ptaki, o charakterystycznym czubku na głowie, są ptakami stadnymi. Co prawda, nie zimują w Polsce, lecz zatrzymują się one w czasie lotu do zachodniej i południowej części Europy. Ich głos można usłyszeć nawet w centrach wielkich miast. Lubią przysiadywać na czubkach wysokich drzew, np. topoli. Chętnie żywią się, jak sama nazwa wskazuje, jemiołą.

To już tyle na ten temat. Ależ się rozpisałam… Za to następne posty będą nieco krótsze. Ja już kończę! Do zobaczenia!
~Nakapi

Komentarze